Lengyel és cseh gyakorlaton a Mobil Biológiai Laboratórium Komplexuma

Az MH Egészségügyi Központ Mobil Biológiai Laboratórium Komplexuma (MBLK) NRF hadműveleti és egészségügyi minősítő gyakorlatokon vesz részt Lengyelországban és Csehországban 2015. május 27-től június 13-ig.

A Mobil Biológiai Laboratórium Komplexum szakmai stábja a két, a laboratórium jövőbeni alkalmazására való felkészülés szempontjából kiemelkedő jelentőségű gyakorlatot egymást követően hajtja végre. 2015. május 27 – június 5-ig a Live Agent Training (LAT) keretében az NRF harckészültségi minősítés megszerzéséért bizonyítanak Lengyelországban, Drawsko Pomorskie-ben, majd – közúton történő átcsoportosítást követően – 2015. június 6 – 13–ig a Vigorous Warrior 2015 egészségügyi minősítő gyakorlaton vesznek részt Csehországban, Hradec Kralove körzetében.
Mindkét helyszín egyaránt fontos, hiszen a honvéd egészségügy biológiai laboratóriuma ennek a gyakorlatsornak a keretében szerzi meg azt a harckészültségi, egészségügyi, eljárásrendi, interoperabilitási minősítését, amely birtokában – magyar felajánlásként – része lehet a 2016 első félévében készültségi szolgálatot ellátó NRF köteléknek. A csehországi Vigorous Warrior 2015 gyakorlat során svéd, cseh, német és magyar laboratóriumi állomány közös feladatvégrehajtása is tervezett. A labor-komplexum szakmai értékelését mindkét alkalommal többnemzeti minősítő bizottság hajtja végre.
Az MBLK számára kiemelt jelentőséggel bírnak a gyakorlatok, hiszen a minősítések egyértelműen igazolják, hogy a laboratórium mind egészségügyi, mind ABV (atom -, biológiai- és vegyi) védelmi célra is alkalmas és ezáltal megfelel a NATO interoperabilitás követelményeinek.